Nie istnieje jeden, uniwersalny i optymalny dla wszystkich moment na „pierwszy raz”. Wg badań prof. Zbigniewa Izdebskiego statystyczny Polak inicjuje około 18 roku życia. Jednak dla jakości późniejszego życia seksualnego o wiele ważniejsze jest jaki będzie pierwszy stosunek, niż to, kiedy zaczniemy współżyć.
Rozpoczęcie życia seksualnego to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w życiu człowieka. Istotna jest osoba partnera oraz łącząca nas z nim relacja, to czy rozumiemy i akceptujemy siebie wzajemnie. Nie decyduj się na seks kiedy: nie jesteś pewien/pewna czy tego chcesz lub masz wątpliwości, czy jest to właściwa osoba. Presja rówieśników, ciekawość, czy przekonanie, że wszyscy już to robią nie powinny być powodem, dla którego rozpoczyna się życie seksualne. Zanim się zdecydujesz spróbuj zastanowić się, czy przyniesie to radość czy raczej wyrzuty sumienia. „Pierwszy raz” będzie miał wpływ na Twoje dalsze życie seksualne. Według prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza u kobiet zdolność do osiągania orgazmów związana jest z pozytywnym przebiegiem inicjacji.
Często sięga się po alkohol czy narkotyki w celu dodania sobie odwagi, czy zwiększenia intensywności doznań. Jednak konsekwencje seksu w stanie upojenia alkoholem czy odurzenia narkotykami mogą okazać się bolesne. Można nie pamiętać o zasadach bezpiecznego seksu, czy posunąć się do zachowań, których na trzeźwo nigdy byśmy nie zrobili. Mężczyzna może nie pamiętać o nałożeniu prezerwatywy, kobieta o użyciu środka plemnikobójczego, mogą też zrobić to nieprawidłowo. Po alkoholu i narkotykach łatwo zlekceważyć niebezpieczeństwo zarówno zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową jak i niepożądanej ciąży.